تبلیغات
NiceSoft - زمانبندی توسعه پروژه

زمانبندی توسعه پروژه

تاریخ:دوشنبه 25 آذر 1392-02:41 ب.ظ

با سلام خدمت دوستان در نوشته های جدید سعی در توضیح روشهای تحلیل ، مدیریت و کنترل پروژه‌های نرم افزاری خواهد بود. در ابتدا فارغ از توالی انجام فعالیتها در چرخه تولید نرم افزار به توضیح مباحث نسبتا" مهمتر می‌پردازم و سعی خواهد شد در ادامه ارتباط و توالی قسمتهای مختلف در چهار چوب چرخه تولید نرم افزار مشخص گردند.

چگونگی برنامه ریزی زمانی و توالی فعالیتهای پروژه

آیا می‌توانید یک سفر طولانی در یک جاده ناشناخته و پر پیچ و خم را بدون داشتن راهنما و نقشه راه تصور کنید ؟ شما خیلی خوب میدانید که در بعضی مکانها باید به سمت چپ و راست بپیچید ولی قطعا" ایده‌ای از زمان و مکان و سمت آنها نخواهید داشت و یا اینکه اصلا" چه مدت زمان رسیدن شما به مقصد به طول خواهد انجامید. ممکن است شما بالاخره به مقصد هم برسید ولی ریسک گم شدن و احساس خطر در این مورد در تمام مسیر همراه شما خواهد بود.

 رانندگی بدون اینکه از زمان رسیدن و چگونگی آن مطلع باشد کاملا" شبیه کار بر روی یک پروژه بدون برنامه زمانی است. مهم نیست اندازه و دامنه پروژه شما چقدر است، زمانبندی یکی از نکات کلیدی مدیریت پروژه است.زمانبندی به شما می‌گوید که هر فعالیت چه زمانی باید انجام شود . خوشبختانه رانندگان ابزار دقیقی برای رسیدن به مقصد میتوانند در اختیار داشته باشند از نقشه های کاغذی گرفته تا دستگاههای جی پی اس در صورتیکه که زمانبندی و برنامه ریزی پروژه یک فرآیند دقیق نیست و مبتنی بر تخمین و پیش بینی تجربی و بعضا حدس بر مبانی اصول ریاضی و علمی می‌باشد. به خاطر این عدم قطعیت است که زمانبندی پروژه‌های نرم‌افزاری مرتبا"  می‌بایست در طول انجام پروژه بازنگری گردند. در طول اجرا و توسعه پروژه است که ناگهان تغییرات نمودار می‌شوند، ریسکها می‌ایند و می‌روند و هر روز ریسکهای جدید شناسایی میشوند. به عبارت بهتر میتوان گفت برنامه زمانبندی، چشم انداز (Vision) پروژه را به برنامه بر اساس زمان (Time-based plan) تبدیل میکند. و در موارد زیر میتواند به کمک ما بیاید:

- یک پایه و اساس برای پایش و کنترل فعالیتهای پروژه در اختیار ما قرار میدهد.
- به ما جهت تخصیص به موقع منابع جهت رسیدن به اهداف پروژه کمک میکند.
- به ما برآوردی از شدت تاثیر تاخیرها بر روی پروژه میدهد.
- میتوان بر اساس آن فهمید در چه زمانی منابع پروژه جهت تخصیص به پروژه های دیگر آزاد میشوند.
- و از همه مهمتر به ما یک پایه و اساس برای پیگیری چگونگی پیشرفت توسعه پروژه میدهد.


حال با تمام این گفته ها قطعا" این سئوال در ذهن مطرح میشود که بهترین راه برای ایجاد یک برنامه زمانبندی دقیق و موثر برای پروژه بعدی ما چیست ؟

خوشبختانه مدیران پروژه ابزار گوناگونی جهت توسعه زمانبندی در اختیار دارند از Action Plan برای پروژه های کوچک گرفته تا استفاده از گانت چارت Gantt Charts و تحلیل شبکه‌ای Network Anlysis برای پروژه های بزرگ. در اینجا ما به ابزار کلیدی که برای توسعه زمانبندی نیاز است اشاره می‌کنیم.